Transformace průmyslu je velkou příležitostí pro rozvoj podnikání – takový je závěr ostravské konference BIG THINK/G

27.03.2017

Účastníci konference BIG THINK/G, která proběhla 23. 3. v ostravské hale GONG, se shodli na tom, že aktuální problémy Moravskoslezského kraje a zejména průmyslu, mohou být výzvou a příležitostí pro rozvoj podnikání, vznik nových firem i zahájení podnikání mladých lidí. Potvrdilo se, že studenti mají nápady a chtějí se pustit do podnikání, ale chybí jim zkušenosti a odvaha. Sdružení pro rozvoj MS kraje bylo partnerem konference.

„Náš kraj má více problémů než ostatní regiony, a prochází strukturálními změnami, ale došli jsme
k závěru, že transformace průmyslu není tragédií, ale naopak příležitostí pro další rozvoj podnikání. Konference splnila náš záměr i očekávání. Snažili jsme se předat studentům a začínajícím podnikatelům co nejvíce našich zkušeností, pozitivních i negativních. Myslím, že studenti ocenili naši otevřenost a věřím, že jsme podpořili jejich podnikatelské myšlení,“
uvedl Tomáš Pastrňák, iniciátor konference, ředitel společnosti R.F.T., předseda České asociace interim managementu a člen představenstva KHK MS kraje. Na konferenci hovořil o úskalích generační výměny manažerů
v českých firmách, o interim managementu a zkušenostech se změnovým řízením.

Na konferenci, která byla zacílená na podporu podnikání zejména mladých lidí, měli studenti možnost setkat se s úspěšnými podnikateli a manažery různého věku i zaměření a načerpat tak cenné informace, inspiraci a motivaci. Karel Havlíček, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, například pro účastníky analyzoval, proč většina firem nepřežije prvních
5 let. Přestože podmínky pro podnikání nejsou v ČR nejlepší, za neúspěchy firem nemůže ani stát, ani EU, ani banky, ani zaměstnanci. „Hlavní příčinou je obrovská náročnost podnikání a velká zodpovědnost, kterou podnikatelé nesou. Byznys není jen o úspěších, je to tvrdá práce a někdy se opravdu ocitáte na pokraji sil. Ale kdo vytrvá a přistupuje k podnikání zodpovědně, má velkou šanci uspět,“ řekl Karel Havlíček.

To potvrdil i Jakub Havrlant, v současnosti jeden z nejúspěšnějších mladých podnikatelů a manažerů. Stojí v čele investiční skupiny Rockaway, pod kterou patří společnosti jako Invia, Heureka nebo Mall Group, ale zabývá se i podporou technologických startup-ů. Prestižní časopis FORBES ho v aktuálním vydání představil jako supernovu českého e-commerce. Na konferenci Jakub Havrlant vyprávěl o své cestě k úspěchu, která se hlavně v počátcích také neobešla bez problémů i zklamání. Na otázku studentů, jestli doporučuje po škole zaměstnání nebo podnikání odpověděl: „Pokud máte nápad,
o kterém jste přesvědčeni, že má smysl a budoucnost, nebojte se začít podnikat. Ale pokud váháte
a necítíte se na to, běžte pracovat do zavedené firmy. Zaměstnání vám umožní pracovat v týmu
a získat zkušenosti i rozhled.“

Na konferenci mimo jiné zazněly i konkrétní nabídky spolupráce a zaměstnání. Například ředitel Michal Žídek z ČEZ ESCO a.s., která se zaměřuje na nové trendy v energetice, oznámil, že každoročně firma přijímá dvě stovky nových zaměstnanců a absolventi vysokých škol s technickým zaměřením mají předost.

Na konferenci vystoupil například také viceprezident Hospodářské komory ČR Michal Štefl, který stojí za přestavbou nedokončeného sídla komunistů, které od 80. let straší vedle krajského úřadu v Ostravě, ale také za několika rozvojovými projekty na jižní Moravě. O své zkušenosti a názory se podělil také bývalý generální ředitel společnosti Vítkovice Steel Vladimír Bail. Na startupy a fenomén sdílené ekonomiky se zaměřil prorektor Vysoké školy podnikání a práva Vladimír Krajčík. Mladé úspěšné podnikatele reprezentoval David Kašper, teprve 27 letý zdejší rodák, který řídí společnost Purple Technology, zaměřující se na vytváření zázemí pro technologické a outsourcingové služby mezinárodním brokerským společnostem a podařilo se mu proniknout na trh východní Asie. V panelové diskusi vystopil ještě Vlastimil Bijota, CEO a spoluzakladatel technologického start-upu Sanka Systém a kreativní agentury Panda, dále Jiří Vicherek, který založil a řídí agenturu Fenek nebo Zdeněk Bílek, místopředseda správní rady Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR.

Konference se konala pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje. Ivo Vondrák se sice nemohl zúčastnit, ale ve video-zdravici podpořil setkání jako smysluplný projekt na podporu podnikání
a inovativního myšlení mladých lidí. Konferenci organizovala manažerská a konzultační společnost R.F.T. a pořadatel studentských akcí Business Academy. Partnery konference byli: HK ČR, Česká asociace interim managementu, Moravskoslezský kraj, AMSP ČR, VŠPP, Sdružení pro rozvoj MSK
a společnosti: Renomia, Česká spořitelna, SIKA a Multicraft, mediálním partnerem TV POLAR
a Hospital TV.