Sdružení a komora ocenily na slavnostním koncertě osobnosti, firmy i instituce za přínos k rozvoji kraje

28.11.2014

Herec, moderátor a publicista a mimořádná osobnost kraje – Luděk Eliáš, firmy Biocel Paskov a Brose, dále Ostravská univerzita, Město Třinec, Národní divadlo moravskoslezské či Hotel Imperial Ostrava a deset dalších,

to jsou lidé, firmy a instituce, které vybrali představitelé Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje a Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje jako ty, jež pomáhají zviditelnit a dlouhodobě rozvíjet region. V hotelu Mamaison Imperial Hotel Ostrava za to dostali 26. listopadu 2014 ocenění.  Bylo to na slavnostním galavečeru Region pro sebe, který letos už popatnácté pořádalo Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje a kde vystoupila Marta Kubišová.

„Také letos jsme se pokusili vybrat ty, kteří mají svůj podíl na tom, že se kraj rozvíjí, kteří mají dlouhodobě dobré výsledky. A jsem rád, že je z čeho vybírat,“ řekl prezident Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Pavel Bartoš. Do soutěže nominovalo několik stovek členů Sdružení pro rozvoj MSK a Krajské hospodářské komory MSK své favority, z nichž pak představitelé obou institucí vybírali nejlepší. „Výběr nebyl jednoduchý, protože všem, kdo v kraji vytvářejí pracovní místa a podílejí se na tom, aby se nám v regionu dobře žilo, patří velký dík, “ podotkl Jan Březina, předseda představenstva Krajské hospodářské komory MSK.

V kategorii PODNIK dostala ocenění za přínos k rozvoji Moravskoslezského kraje společnost GASCONTROL, dále výrobce obalového materiálu z lepenky - Model Obaly, a také společnost, která se stala loni inovační firmou roku, MEPAC CZ. Mezi oceněnými podniky byl také jeden ze zakládajících členů Sdružení - Biocel Paskov. „Je to pro vás velká pocta, ale i závazek, možná i symbol toho, že u nás lidé rádi pracují, že jsme reprezentantem dobrého byznysu v kraji, kterým bychom chtěli i nadále zůstat,“ uvedla ředitelka tradičního výrobce viskózové buničiny v regionu, Kateřina Kupková. „Ocenění dostala také firma Brose. „Znamená to pro nás potvrzení, že svou práci děláme na špičkové úrovni. Ocenění je zároveň také i velkým závazkem v pokračování v neustálém rozvoji naší firmy, našich zaměstnanců a dalším prohlubování naší firemní kultury,“ řekl Niclas Pfüller-von Wobeser, jednatel společnosti Brose.

Ve skupině MĚSTA, OBCE a NEZISKOVÝ SEKTOR uspělo město Třinec, dále obec Stonava, Třanovice a Mikroregin – Sdružení obcí Osoblažska. „Je to až symbolické, že město dostalo ocenění právě dnes, kdy je tady s námi paní Marta Kubišová, která pro mě je symbolem slušnosti a svobodomyslnosti, což v politice nejvíce potřebujeme,“ poznamenala starostka Třince Věra Palkovská.

V kategorii VZDĚLÁVACÍ INSTITUCE a VÝZKUMNÉ ORGANIZACE vybrala porota Ostravskou univerzitu v Ostravě, Střední odbornou školu – AHOL a areál Dolní oblast Vítkovice. „Moc si ocenění vážíme. Denně nás navštíví patnáct až dvacet tři škol, chceme podpořit zájem o technické vzdělávání v tomto regionu,“ řekl ředitel národní kulturní památky – Dolní oblast Vítkovice Petr Koudela.

Jako ÚSPĚŠNOU AKCI v kraji vyhodnotila porota Havířov v květech a Tradici paličkované krajky. Mimořádné ocenění si odnesl Luděk Eliáš -  výjimečná osobnost kraje, herec, moderátor, publicista, který přežil Osvětim, Birkenau, Sachsenhausen, nálety i pochod smrti. I ve svých více než devadesáti letech je neuvěřitelně činorodý, pravidelně jezdí besedovat na střední školy a vypráví studentům své zážitky z doby války i pohnutých dní srpna 1968. „V současnosti dělám je to, že se snažím své zkušenosti předat mladým generacím. Rasové problémy totiž opět začínají narušovat naši společnost, a tak na základě mého přesvědčení, že z minulosti, kterou má generace musela prožít a byla ve své době jedinečná, je nutné se poučit,“ uvedl Luděk Eliáš.

Slavnostní galaveřer Region pro sebe je tradičním předvánočním setkáním členů Sdružení a významných představitelů kraje, měst a obcí. „Touto formou jim chceme poděkovat za spolupráci a popřát jim všechno nejlepší do nového roku. Letos si připomínáme již dvacet pět let od 17. listopadu 1989, proto jsme tak trochu symbolicky pozvali paní Martu Kubišovou a její magický hlas rebelky,“ řekl Radúz Mácha, ředitel Sdružení pro rozvoj MSK. V programu koncertu, který se konal pod záštitou biskupa ostravsko-opavské diecéze Mons. Františka Václava Lobkowicze, vystoupili kromě Marty Kubišové, mladí ostravští umělci -Soňa Jungová a Daniel Skála, studenti Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia Ostrava a Žesťové sexteto JKGO.

Zpracovala:

Karin Pelikánová, mediální zástupce Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje