Rozhovor s Patricií Janečkovou

13.12.2019

Na letošním ročníku REGION PRO SEBE sklidila velký úspěch mladá sopranistka Patricia Janečková. Po jejím vystoupení si s ní povídal ředitel Sdružení Radúz Mácha

Patricie, jaký je Váš vztah k Moravskoslezskému kraji a k Ostravě?

I přesto, že jsem se narodila v Německu, žiju v Ostravě celý život. Na Ostravu nedám dopustit. Hodně cestuji i mimo republiku, ale vždy se vracím ráda domů. Mám tady zázemí, rodinu, přátele a kamarády. Na období základní školy vzpomínám velmi ráda. Pro spolužáky jsem byla podivín, který usíná při symfoniích a koncertech, místo pohádek nebo televize. Na konzervatoři to bylo ovšem o něčem jiném. Byla jsem obklopena lidmi, kteří měli rádi vážnou hudbu stejně nebo podobně jako já.

Mnozí si vás spojují s vítězstvím v Talentmánii, tehdy vám bylo dvanáct let. Co vše se změnilo za těch devět let od vaší výhry?

Po výhře v televizní show Talentmania jsem se rázem ocitla v mediálním světě. Začaly přicházet nabídky na koncerty, firemní akce, rozhovory a focení. Rok poté jsme se rozhodli natočit první album. Ve spolupráci s úžasnými lidmi se podařilo natočit krásné CD s DVD. Po dokončení základní školy a konzervatoře jsem byla přijata na Ostravskou univerzitu Ostravě, kde stále studuji u paní Evy Dřízgové, první dámy opery v Ostravě. Díky jejímu vedení se pěvecky stále posouvám výše a získávám další nové zkušenosti.

Když jste na dnešním galavečeru úchvatně zpívala Tenkrát na západě, diváci ani nedýchali a mně běhal mráz po zádech. Kdy vás napadlo zazpívat si tuto nádhernou a těžkou melodii?

Skladbu Tenkrát na Západě jsem poprvé zazpívala ve finále v Talentmánii. Nápad vzešel od mého otce, který je také muzikant, a proto moc dobře věděl, že je to dobrá volba, i když je skladba bez textu. Padaly názory, že zpívat bez textu nebude dobré, ale my jsme poslechli intuici a dobře jsme udělali. Měla obrovský úspěch a od toho dne mě tato skladba stále provází. Lidé ji milují, stejně tak jako já ji s láskou zpívám.

Máte ve zpěvu svůj vzor?

Vzorem pro mě je jednoznačně má paní profesorka Eva Dřízgová. Mezi další umělce, které neskonale obdivuji, patří Anna Netrebko, Edita Gruberová, Diana Damrau a mnoho dalších. Jaké jsou vaše zájmy kromě zpěvu? Miluju koně. Když jsem byla mladší, trávila jsem dost času u koní. Mám ráda adrenalin, takže například mě lákají motokáry nebo jízda na motorce a ani šílené kolotoče nikdy neodmítnu.

Jaké jsou vaše další profesionální plány a na co byste naše čtenáře pozvala?

Kde mě můžete s jistotou celý příští rok slyšet a vidět, je Moravské divadlo Olomouc, kde zpívám roli Despiny v opeře W. A. Mozarta Cosi fan Tutte. Díky agentuře S.V.A.B. promotion, se kterou spolupracuji, je v následujících letech v jednání dostatek koncertů, nejen u nás v České republice, ale také v zahraničí. Nejbližší koncert mám 27. prosince 2019 v Praze v Obecním domě ve Smetanově síni na festivalu Doteky hudby. V lednu zazpívám na předávání cen Classic Prague Awards. V příštím roce mě čeká vystoupení ve Švýcarsku s Collegium Marianum a na festivalu v Maďarsku. Další termíny koncertů budou postupně zveřejňovány na mém FCB Official Patricia Janeckova.

Symbolickou „zlomvazku“ předal Radúz Mácha