Stovky zástupců firem a institucí z České republiky, Polska a Slovenska řešily v Ostravě rozvoj obchodní spolupráce

20.06.2014

V Ostravě se konalo jubilejní XX. Setkání podnikatelů České, Polské a Slovenské republiky za účasti ministrů, velvyslanců, obchodních radů a představitelů regionů. Hlavním cílem tradičního setkání, kterého se zúčastnilo cca 400 osob, je podpora exportu českých firem do Polska a Slovenska a rozvoj vzájemné spolupráce firem, regionů i států.

V dopoledních hodinách se uskutečnila v prostorách ostravského magistrátu kooperační burza firem, kterou využilo zhruba 60 podnikatelů a firem z ČR, Polska i Slovenska. Zároveň probíhaly 4 tematické diskusní panely zaměřené na dopravní infrastrukturu, energetiku a životní prostředí, spolupráci hospodářských komor a vědu, výzkum, školství, inovace a investice.  Závěry panelových debat byly následně prezentovány na konferenci, jejímž záměrem bylo vyhodnotit česko-polsko-slovenskou hospodářskou spolupráci a její potenciál do budoucna.

„Naše vztahy se dynamicky vyvíjejí a nabývají stále významnějšího strategického charakteru. Naše státy jsou významnými spojenci v rámci Evropské unie i NATO. Polsko a Slovensko jsou po Německu dva nejvýznamnější obchodní partneři České republiky. Je potřeba navíc ocenit fakt, že Polsko je jedinou zemí Evropské unie, které se povedlo vyhnout se recesi,“ řekl v úvodu konference Jiří Cienciala, předseda představenstva Česko-polské obchodní komory, která byla hlavním pořadatelem setkání.

„Kromě oblasti energetiky, která se jako nit vine vzájemnou hospodářskou spoluprací našich zemí, jsme diskutovali možnosti další součinnosti, mimo jiné v oblasti průmyslové politiky. Myslím si, že právě v tomto česko–polsko–slovenském regionu je otázka nové průmyslové politiky mimořádně aktuální,“ uvedl Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu ČR.

Tomáš Malatinský, ministr hospodářství Slovenské republiky, doplnil: „ Naše země mají mezi sebou nadstandartní vztahy a jejich rozvíjení patří mezi naše priority. Přesto stále vidím možnosti rozvoje
a spolupráce zejména v oblasti energetiky, letectví a automobilového průmyslu nebo také v oblasti koordinovaného rozvoje infrastruktury, která plní významnou úlohu v přeshraniční spolupráci našich zemí.

Grazyna Hanclewska, náměstkyně ministra hospodářství Polské republiky, zdůraznila potřebu všech tří zemí zvýšit svou konkurenceschopnost. „Musíme společnými silami prosazovat své zájmy na mezinárodní úrovni, také posilovat průmysl a spolupracovat v oblasti vědy, výzkumu a inovací.“

Z dopoledního programu byl největší zájem o panelovou diskusi na téma Energetika a životní prostředí. Účastníci se shodli například na tom, že klíčovým problémem tří územních celků je kvalita ovzduší a jelikož se jedná o společný problém, musí být řešen společně. Měl by být také stanoven systém a zodpovědnost za řešení této priority. Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje, dodává: „ Zlepšování kvality ovzduší může být také velkou příležitostí pro posílení stavebnictví a tím i vznik nových pracovních míst.“

Účastníci panelové diskuse na téma věda, výzkum, školství, inovace a investice se zabývali propadem České republiky v žebříčcích konkurenceschopnosti, zejména co se týče kvality výuky technických předmětů a podnikového vzdělávání. Všechny tři státy pociťují potřebu propojit tradiční průmyslovou výrobu s novými technologiemi. Debatovalo se také o možnostech intenzivnější přeshraniční výměny studentů nebo propojení kreativních a excelentních subjektů v Euroregionu.

Jiří Cienciala připomněl také aktivity Česko-polské obchodní komory. Komora je nejen organizátorem tradičních setkání firem, ze kterého vydává mimo jiné katalog firem, ale především pomáhá firmám
s prezentací a propagací za hranicemi, zprostředkovává jednání mezi firmami, pomáhá zakládat firmy, vyhledávat obchodní partnery, vhodné prostory i zaměstnance, organizuje mise a společné účasti na mezinárodních veletrzích, zajišťuje odborné konzultace, poradenský servis, překlady
a tlumočení nebo analýzy a průzkumy trhu. „Česko–polská obchodní komora sice nemá tak dlouhou historii jako samotné Setkání podnikatelů, jehož tradici založil Generální konzulát a sdružení Proinfo před 20 lety, ale má velký potenciál pomáhat rozvoji obchodních vztahů a vazeb a rozvoji podnikání jako takovému,“ dodal Jiří Cienciala.

Program pokračoval v odpoledních a podvečerních hodinách společenským setkáním v zahradách Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě, kde měli zástupci firem a regionů prostor k neformálním jednáním a diskusím.

 

KALENDÁŘ AKCÍ:

Rychlý kontakt:

Akce a projekty, partnerství: