Zprávy z Národního divadla moravskoslezského

Zprávy z Národního divadla moravskoslezského

22.02.2018

Milí diváci, milí přátelé Národního divadla moravskoslezského,

rádi bychom Vás pozvali na premiéru opery Dmitrije Dmitrijeviče Šostakoviče LADY MACBETH MCENSKÉHO ÚJEZDU

Opera NDM každou sezónu uvádí premiéru jednoho významného díla v rámci řady Operní hity 20. století. V této sezóně jsme se rozhodli zařadit do repertoáru právě strhující dílo Dmitrije Dmitrijeviče Šostakoviče Lady Macbeth Mcenského újezdu

Opera zpočátku dosáhla ohlušujícího úspěchu v bezmála 180 reprízách, v období stalinského teroru byl však skladatel zanedlouho souzen v pokřiveném článku Chaos místo hudby (Pravda, 1936): Šostakovičova hra také velmi špatně díky Stalinovi skončila. Tento na Západě renomovaný skladatel se ocitl v nebezpečí stejně jako podobně smýšlející umělci. Opera se dalšího uvedení dočkala až po svém přepracování v 60. letech. Na ostravské scéně se v této verzi dávala v roce 1971 jako Kateřina Izmajlovová (hudební nastudování Jiří Pinkas, režie Ilja Hylas). 

 

Nenechte si také ujít doprovodné akce k premiéře:
1. března 2018 v 16 hodin v KNIHCENTRU

LADY MACBETH MCENSKÉHO ÚJEZDU – předpremiérová beseda

Setkání s režisérem a ředitelem NDM Jiřím Nekvasilem, dirigentem a hudebním ředitelem opery NDM Jakubem Kleckerem, sólisty Iordankou Derilovou, Alešem Brisceinem, Martinem Bártou a dramaturgyní souboru opery NDM Evou Mikuláškovou.

 

• 6. března 2018 v 18 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia

TRAGICKÁ GROTESKA HUDBY I ŽIVOTA DMITRIJE ŠOSTAKOVIČE

Nejen o opeře Lady Macbeth Mcenského újezdu a jejím autorovi debatují u příležitosti nastudování tohoto díla v opeře NDM muzikolog Jan Špaček a režisér a ředitel NDM Jiří Nekvasil.

 

• 7. března 2018 v 16.00 hodin v Knihovně města Ostravy – sál hudebního oddělení

OPERNÍ SIRÉNY 14. – Šostakovič a ruská opera

Debatovat budou Mgr. Igor Jelínek, Ph.D., překladatel libreta opery Lady Macbeth Mcenského újezdu, Mgr. Jan Špaček, muzikolog specializující se na dílo D. D. Šostakoviče, a operní dramaturgyně NDM Eva Mikulášková.

 

Rádi bychom Vás také pozvali na alternativní scénu Divadla loutek Ostrava, která se nachází pár kroků od Divadla Antonína Dvořáka. V české premiéře jsme zde uvedli hru OBYČEJNÝ ŽIVOT NEBOLI TĚLO A BITEVNÍ POLE. Tato aktuální hra zkoumá, co je dnes vlastně normální a jestli není žádoucí z normy spíš vybočovat… Přijďte s námi hledat odpověď a těšte se na herce Petru Lorencovou, Jiřího Sedláčka a Davida Janoška!

Protože inscenaci čekají poslední dvě představení (1. 3. a 12. 3. 2018), nabízíme pro všechny odběratele newsletteru 30% slevu právě na tato představení – heslo pro nákup v pokladně předprodeje zní „DLO“.

 

 

Budeme Vám držet místo!

Marcela Bednaříková

 

NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ

příspěvková organizace statutárního města Ostrava

Čs. legií 148/14, 701 04 Ostrava

+420 596 276 111

sekretariat@ndm.cz

www.ndm.cz

KALENDÁŘ AKCÍ:

Rychlý kontakt:

Akce a projekty, partnerství: